Poradnik przekraczania granicy białoruskiej/rosyjksiej

Posted on Posted in Białoruś, Poradnik, Rosja

Przekraczanie granic byłego ZSRR nie należy do przyjemności. Na granicy zderza się z duża biurokracją, bieganiem od okienka do okienka i zbieraniem pieczątek. W tekście zamierzam przedstawić krótki opis i wzór wypełnienia dokumentów przy przekraczaniu granicy białoruskiej i rosyjskiej. Białoruś i Rosja mają swoją strefę ‚schengen’ i granica między tymi krajami w zasadzie nie istnieje. Opis dotyczy przejścia w Kuźnicy, ale myślę że będzie dokładnie tak samo na innych przejściach. Jak przekraczałem granicę do Rosji podczas wyjazdu do Petersburga to wyglądało to tak samo jak opisuję.

1. Kolejka do granicy

Posiadacze unijnych paszportów nie stoją w kolejce! Można ominąć wszystkie białoruskie samochody (np. po pasie dla VIP autokarów), zignorować czerwone światło i podjechać od razu do odprawy. Istnieje podobno specjalny pas unijny z mniejszymi kolejkami, ale jakoś nie zauważyłem, żeby był wyraźnie oznaczony. Jechałem tam gdzie były europejskie samochody. Przejazd przez Polską granicę jest szybki, bez wypełniania dokumentów, ani nic.

2. Pierwsze stanowisko białoruskie

Na początku dostajemy kwitek, że wjeżdżamy na przejście motocyklem. Kwitek jest ważny. Podajemy go we wszystkich okienkach i zbieramy na nim pieczątki. Forma obiegówki. Nic nie trzeba wypełniać, wszytko jest wypełnione za nas.

[​IMG]

3. Karta migracyjna

W kolejnym okienku, lub w tym samym co powyższe, otrzymujemy kartę migracyjną. Kartę trzeba wypełnić w dwóch egzemplarzach. Jeden zostanie na granicy, drugi zabieramy ze sobą. Na kwitek ten zbieramy pieczątki rejestracji noclegów w hotelach. W Rosji musimy zarejestrować się jeśli będziemy tam dłużej niż 7 dni. I tutaj mała uwaga: Karta Migracyjna na granicy białoruskiej jest wspólna dla obu krajów i jako datę powrotu należy podać planowany wyjazd z Rosji. Ja tego nie zrobiłem, myśląc o Białorusi i wpisałem jedną noc pobytu, a wyjeżdżałem po tygodniu. Nie było problemu z tym na białoruskiej granicy, ale nie wiem jak np. na kazachstańskiej…
Wypełnioną kartę migracyjną oddajemy w pierwszym okienku już pod wiatą. Następnie podjeżdżamy do drugiej budki.
Kartę migracyjną wypełnia kierowca i pasażerowie pojazdu.

4. Deklaracja celna

Pobieramy 2 egzemplarze deklaracji i wypełniamy tak samo. Znowu: jeden zostaje, drugi zabieramy ze sobą. Ważne jest, żeby nie zgubić dokumentu. Jest on wymagany przy wyjeździe z Rosji/Białorusi. W internecie krążą informację, że deklarację należy też wypełnić przy wyjeździe, znowu w dwóch kopiach. Jeżeli nie wywozimy nic i nie deklarujemy nic do oclenia nie ma takiej potrzeby. Wystarczy oddać deklarację z wjazdu. Jeszcze celnik rzuci okiem na bagaże i praktycznie wszystko.
Deklarację celną wypełnia tylko kierowca pojazdu.

5.Wyjazd z przejścia

Na końcu oddajemy kartkę obiegową, którą otrzymaliśmy na początku i koniec. Można jechać :)

Ogólnie karta migracyjna jest po rosyjsku i angielsku. Deklaracja celna tylko po rusku. Jak wjeżdżałem pierwszy raz do Rosji zapytałem w okienku czy jest English? Celnik gdzieś poszedł i przyniósł dwie angielskie kopie :) Ogólnie po opowieściach z internetu byłem przerażony przekraczaniem granicy. Jednak przejścia ‚europejskie’ w moim doświadczeniu zawsze były bezproblemowe :)

Płatności kartami w Rosji i na Białorusi

Na Białorusi płaciłem na wszystkich stacjach kartą MasterCard i nigdy nie było problemów. W Rosji karta MasterCard działała wszędzie poza stacjami sieci Lukoil, gdzie musiałem używać Visy. W Rosji często na stacjach kartą można zapłacić tylko za paliwo, a za rzeczy dodatkowe (jakiś napój, itd.) tylko gotówką, więc warto zabrać ze sobą trochę rubli. Przeliczniki walut raczej ok.

Samo tankowanie odbywa się w ten sposób, że w okienku zamawiamy ilość paliwa, płacimy, tankujemy. Jeśli nie wszystko wejdzie do baku to bez problemu zwracają resztę na kartę (tylko na jednej stacji obsługa nie mogła sobie z tym poradzić i przepadło mi parę rubli).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *